top of page

Proje Kapanış

2.JPG

TÜBİTAK 4005, Bilim ve Toplum, Yenilikçi Eğitim uygulamaları Destek programı kapsamında hibe almış, Kırıkkale Üniversitesinin yürütücü kurum ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüda Sayın Yücel'in proje yürütücüsü olduğu 21.Yüzyıl Tasarımında Sanat & Bilim (ARTSCİENCE in 21st Century’s Design) proje öğretmen eğitimin kapanış töreni 19 Kasım 2022 Cumartesi günü Kırıkkale Öğretmenevinde gerçekleşti.

Sanat ve bilim dallarının farklı disiplinlerini bir araya getiren, 8 gün boyunca uzman isimler rehberliğinde teorik bilgilerin atölye çalışmalarıyla uygulamaya konulduğu projenin öğretmen eğitimi kapanış törenine Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Şuayyip Yücel, 21.Yüzyıl Tasarımında Sanat & Bilim Projesi Yürütücüsü Doç. Dr. Hüda Sayın Yücel, farklı üniversitelerden ve kurumlardan eğitmenler, Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleri ile öğrencilerimiz katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, proje yürütücüsü Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Şuayyip Yücel’in ve Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüda Sayın Yücel'in kapanış konuşması ve katılımcıların proje eğitimleri hakkındaki görüşlerini paylaşması ile devam etti.

Doç. Dr. Hüda Sayın Yücel, konuşmasında “TÜBİTAK 4005Bilim ve Toplum, Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazanmış ve Üniversitemizin yürütücü kurum olduğu 21.Yüzyıl Tasarımında Sanat & Bilim (ARTSCİENCE) projesi öğretmen eğitimi kapanış törenine hepiniz hoşgeldiniz. TÜBİTAK, Kırıkkale Üniversitesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde yer alan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğünün destek verdiği proje ile 21. yüzyıl becerileri konusunda farkındalık kazandırmak ve geliştirmek amacıyla düzenlediğimiz öğretmen eğitimimizi bugün sonlandırıyoruz. Proje öğretmen eğitiminde sanat ve sanatın diğer disiplinlerle etkileşimleri yoluyla bilim ve sanat merkezi öğretmenlerine 21. Yüzyıl becerileri konusunda farkındalık kazandırmak ve gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanan 8 günlük eğitim ve atölye çalışmaları 12-19 Kasım 2022 tarihleri arasında verimli ve keyifli geçmiştir. “21. Yüzyıl Tasarımında Sanat ve Bilim (ARTSCİENCE)” adlı proje öğretmen eğitim faaliyetinde 19 farklı ilden katılımcı olarak görev alan 24 Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenine eğitim, atölye ve etkinlikler, biri yurtdışı olmak üzere 12 farklı üniversite ve kurumdan uzman ve eğitmenler ile gerçekleştirildi. TÜBİTAK 4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında hazırlanan proje kapsamında etkinlikler Kırıkkale Öğretmen Evi ve ASO, Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Çeşnigir Köprü ve Kanyonunda 8 gün boyunca katılımcı öğretmenler; Renk: Fizik & Matematik, Kim Haklı?, Yıldızları Düşünüyorum,  Üst Düzey Düşünme Becerileri ile Okuduğunu Anlama Becerilerinin Geliştirilmesi, Gizli Kahramanlar, Müzik Teknolojisi: Müzik Üretiminde Aranje, Kayıt, Mix ve Mastering, Yeni Nesil Kitap Tasarımı, Tasarım Odaklı Düşünme, Makerspace-Yaratıcı Sanat ve Tasarım, Scenic Art (Realizasyon), Dijital Çizim Uygulamalarıyla Sanatsal Düşünme ve Çoklu Medya Becerisi konulu eğitimler ve atölye çalışmaları yapıldı” dedi.

21.Yüzyıl Tasarımında Sanat & Bilim Projesi hakkındaki izlenimlerini katılımcılarla paylaşan Doç. Dr. Hüda Sayın Yücel, “Eğitimler ve atölye çalışmaları sonunda zihnimizde oluşan en önemli olgu; sanat yoluyla eğitimin bu yüzyılda öne çıktığıdır. Gelecek nesli şekillendiren siz öğretmenlerimizi, çağın eğitimci, akademisyen, sanatçı, bilim insanları modelleriyle bilgi yönetimini, soyut akıl yürütmeyi, kişisel yaşam ve kariyer yeterliliklerini nasıl, niçin ve ne düzeyde kullandıklarını eğitimlerde, etkinliklerde ve atölye çalışmalarında hep birlikte deneyimledik. Bu gibi projelerin, devam etmesini, model olmasını ve hep birlikte ilerideki projelere, etkinliklere adım atmamızı temenni ederim. Hepinize katıldığınız ve burada bulunduğunuz için teşekkür ediyorum” dedi.

“21. Yüzyıl Becerilerinin Sanat Yoluyla Eğitimi; Sanat için eğitim yerine Sanat Yoluyla Eğitim” Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Şuayyip Yücel, eğitimlerin ve atölye çalışmalarının interaktif bir şekilde yapıldığı projenin ilerisi adına umut vaat eden özgün fikirlerin, yeni projelerin oluşmasına katkı sağlayacağını ifade ederek, “Değerli meslektaşlarım ve ileride meslektaşım olacak değerli öğrencilerim, hepiniz hoş geldiniz. Sizlerle çok değerli ve güzel sekiz gün geçirdik. Proje öğretmen eğitimi kapanış töreninde konuşan Dr. Öğr. Üyesi Şuayyip Yücel projenin iki temelinden bahsetti. “Projenin üç önemli unsuru vardı. 21. Yüzyıl Tasarımında birinci unsur; 21. Yüzyıl beceri ve yeterlilikleri, ikincisi; sanat ve sanatın dinamiklerin öne çıkması ve üçüncü ise; disiplinler üstü bilim insanı, akademisyen ve sanatçı rol model eğitmenlerdir. Sanat toplum içerisindeki “belirsizliği” etkili biçimde gözler önüne serer ve en önemlisi içeriğin yani düşüncenin özgün, somut biçime ve tasarıma dönüşmesini sağlar. Üstün/özel yeteneklilerin eğitiminde nadide ve önemli destek eğitim kurumları olan Bilim ve sanat merkezlerinden gelen öğretmenlerimiz ile sanatsal coşku ile sanat yoluyla eğitim anlayışı bu proje sürecinde deneyimledik. Birçok ülkede yeni yeni uygulanan sanat yoluyla 21.yüzyıl becerilerin gelişimi ile ilgili bu proje mesleki deneyimlerinin desteklenmesi açısından ufuk açıcı ve yenilikçiydi. Ayrıca, çağımızın bilimsel ve teknolojik gelişimlerini alanına entegre eden ve rol model olabilecek disiplinler üstü bilim insanı, akademisyen ve sanatçı uzman eğitmen ve öğretmenlerin bir arada etkileşimli atölyeleri gerçekleşirmiş olmaktan, kendim adıma, projenin yeni eğitmen modeli ortaya koyması adına ve üniversitem adına gururluyum. Umarım ilerleyen zamanlarda bu gibi eğitimler devam eder. Sizlerin eğitim ve atölye çalışmalarına olan ilgili ve düşünceleriniz bizim için çok değerliydi. İleride yapılacak projelerde, bu düşüncelerinizi dikkate alacağız. Şehir dışından gelerek programımıza katılan eğitmenlerimize, öğretmen ve arkadaşlarımıza hayırlı yolculuklar diliyorum. Yeni etkinliklerde görüşmek dileğiyle hoşça kalın” dedi.

Farklı kurumların uyum içinde çalışabileceğini göstermesi açısından 21.Yüzyıl Tasarımında Sanat & Bilim Projesinin önemli olduğunu belirten Adana Yüreğir Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Ahmet Duran Aladağ “Projenin hazırlanmasında emeği geçen ve projeye katılan herkese teşekkür ederim. İlerleyen zamanlarda gerçekleşmesini ümit ettiğim projelerde sizlerle çalışmalar yapmayı çok isterim. Kurumlar ve öğretmenler arasında ortak çalışma noktasında dikkate değer bir başarı olmadığını görüyorum. Daha çok bireysel projeler yapılıyor. Bundan sonraki süreçte bunun kırılabileceğini, hem diğer Bilim Sanat Merkezleriyle hem de Bilim Sanat Merkezi öğretmenleriyle ortak projeler yapabileceğimizi, beraber hareket edebileceğimizi düşünüyorum. Burada olduğum için çok mutluyum. Tekrardan hepinize çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

21.Yüzyıl Tasarımında Sanat & Bilim Projesinin kendisine farklı bakış açıları kazandırdığını belirten Ankara Sincan Şehit Abdullah Büyüksoy Bilim ve Sanat Merkezi öğretmeni Melike Güler Okur “Projeye iyi ki katılmışım. Şuayyip Hocamı ve Hüda Hocamı tanıdığım için çok mutluyum. Ben Ankara’dan geliyorum ve yanı başımızda çok büyük güzellikler olduğunu fark ettim. 8 gün boyunca eğitimler olunca yorulacağımızı düşündüm ancak eğitimlerin geç saatlere kadar sürdüğü olsa da çok keyifliydi. Projeye çok yoğun bir emek sarf edildiğini düşünüyorum. Yaptığımız çalışmalar bana başka dünyalar olduğunu gösterdi. Katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. İnşallah başka projelerde görüşürüz” dedi.

Projeye katılmaktan duyduğu memnuniyeti belirten proje sağlık personeli İrem Betül Yıldırım “Bu etkinliğe katılmam dolayısıyla ortaokuldaki Türkçe öğretmenim beni aradı ve tebrik etti. Benim için çok onur vericiydi. Aradan 10-15 yıl geçmesine rağmen benimle duygularını paylaştı. Bir öğretmenin öğrencisiyle arasında gerçekleştirdiği aidiyet, bir öğretmenin bir cana dokunması çok kıymetli bir değer. Şahsım adına bütün öğretmenlerime, Hüda Hocama ve Şuayyip Hocama teşekkür ederim” dedi.

Kapanış töreni, katılımcı öğretmenlere katılım belgesi verilerek ve günün anısına hatıra fotoğrafı çektirilmesi ile sona erdi.

bottom of page